Rejs do Olenderskiego Parku Etnograficznego
Rejs z Torunia do Wielkiej Nieszawki połączony ze zwiedzaniem z przewodnikiem Olenderskiego Parku Etnograficznego

Początek i koniec rejsu – do wyboru 2 miejsca:
na pomoście pływającym na Bulwarze Filadelfijskim w Toruniu na wysokości Bramy Żeglarskiej. To centrum miasta.
na Przystani Toruń (ul. Popiełuszki 1). Tu wygodnie dojedziesz autokarem.
Czas trwania: rejs w jedną stronę ze zwiedzaniem – ok. 3,5 godziny/ rejs w dwie strony ze zwiedzaniem – ok. 5 godzin.
Cena: 100 zł lub 160 zł / osoba – w cenie otrzymujesz rejs w jedną lub w dwie strony oraz wejscie i zwiedzanie Parku Etnograficznego z przewodnikiem.
Dla kogo? Dla grup zorganizowanych od 20 do 72 osób!

Rejs do olendrów składa się z trzech części:
1. Pierwsza – Wisła. Zapraszamy Was na niezwykłą wyprawę. Będziecie mieli okazję popłynąć z Torunia do skansenu w Wielkiej Nieszawce przez dwa zakola Wisły. Siedząc w tradycyjnych, flisackich łodziach zwanych batami zrelaksujecie się i odpoczniecie od miejskiego hałasu. Poczujecie niezwykły klimat związany z życiem na wodzie, a podczas podróży zobaczycie na własne oczy skalę ingerencji holenderskich osadników – olendrów w nadwiślański krajobraz.
2. Druga – rekonstrukcja olenderskiej wsi. Zapraszamy do zwiedzania z przewodnikiem Olenderskiego Parku Etnograficznego w Wielkiej Nieszawce. Tam zobaczycie jak olendrzy przystosowali się do życia blisko wylewającej Wisły. Zwiedzając Park Etnograficzny wysłuchacie opowieści przewodnika o niezwykłej społeczności, która na trudnych nadwiślańskich terenach stworzyła świetnie prosperujące, nowoczesne gospodarstwa. Zaglądając do nietypowych dla okolicznej architektury chłopskiej przepięknych zagród, sprawdzicie jak płynęło życie ich mieszkańców, skupione wokół różnych zajęć domowych i gospodarskich.
Więcej o Olenderskim Parku Etnograficznym przeczytacie tu- na stronie Muzeum Etnograficznego w Toruniu.
- Rejs w dwie strony to koszt 160 zł/ osoba. Całość ze zwiedzaniem Parku zajmuje ok. 5 godzin.
- Rejs w jedną stronę to koszt 100 zł/ osoba. Rejs zajmuje ok. 0,5 godziny. Cała usługa – dojście do Parku, zwiedzanie z przewodnikiem – zajmuje ok. 3,5 godziny.
W przypadku wyboru rejsu w jedną stronę – powrót z Wielkiej Nieszawki na własną rękę.
Nie wiesz jak? Już pomagamy:
- Możesz wracać własnym autokarem.
- Na łodzie możemy zabrać rowery. W jedną stronę płyniesz z nami, a do miasta wracasz na swoim rowerze. Pokonanie trasy od Olenderskiego Parku Etnograficznego do Placu Mariana Rapackiego zajmuje ok. 35 minut. Trasa ma długość ok. 10,5 km.
- Istnieje możliwość powrotu do Torunia autobusem miejskim MZK. Przystanek przy Olenderskim Parku Etnograficznym w Wielkiej Nieszawce nazywa się „Wielka Nieszawka – Wiślana”. Jest to przystanek na żądanie. Odchodzą z niego dwie linie MZK Toruń – 151 i 152.
Poniżej rozkład jazdy autobusów do Torunia z przystanku położonego najbliżej Parku Olenderskiego:

- 🚤 UWAGA! Przejście między Wisłą, a Olenderskim Parkiem Etnograficznym w Wielkiej Nieszawce jest terenowe, ma kilkaset metrów, zajmuje około 15 minut. Należy wziąć terenowe obuwie na drogę.
- 🦺 Z nami jesteście bezpieczni: nasze łodzie są stabilne, bezpieczne i wyposażone we wszystkie niezbędne środki bezpieczeństwa, m.in. kamizelki ratunkowe dla każdego uczestnika rejsu. Nasi sternicy są przeszkoleni i posiadają wymagane prawem uprawnienia do prowadzenia łodzi.
- ⚓ Ze względów bezpieczeństwa na łodzi należy bezwzględnie wykonywać polecenia kapitana.
- 😬 Również ze względów bezpieczeństwa zastrzegamy sobie prawo nie wpuszczenia na łódź osób pod widocznym wpływem alkoholu.
Jako flisacy obserwujemy na bieżąco prognozy pogody. W przypadku złej pogody (ulewny deszcz, porywisty wiatr, burza), która uniemożliwi rejs, zwracamy wpłacony zadatek lub wspólnie ustalamy nowy termin rejsu. Często wystarczy przesunąć rejs o 15 minut, żeby wszystko się udało.
W celu rezerwacji zapraszamy do kontaktu:
