Flisacki Szlak

Ratusz Staromiejski

Wielki gmach oddalony od Wisły ma w istocie wiele wspólnego z flisakami.


Toruński ratusz był od XIII wieku do końca II wojny światowej siedzibą toruńskich władz miejskich, ale jednocześnie stanowił wielkie centrum handlowo-administracyjne, które w naturalny sposób przyciągało ludzi Wisły. Flisacy mogli tu zaopatrzyć się w wyroby toruńskich rzemieślników, w tym słynne pierniki. Zapewne nie mieli świadomości, że w górującej miastem ratuszowej wieży znajdował się skarbiec z bogatym archiwum, w którym przechowywano między innymi korespondencję z zaprzyjaźnionymi miastami hanzeatyckimi oraz królewskie przywileje dotyczące handlowych uprawnień Torunia i budowy pierwszego mostu na Wiśle.

Ratusz Staromiejski

Dziedziniec ratusza był pierwszą lokalizacją słynnej toruńskiej fontanny przedstawiającej flisaka i symbolizującej związki Torunia z Wisłą. Ustawiono ją tutaj w 1914 roku, ale zdemontowano po dwudziestu dziewięciu latach.

W funkcjonującym we wnętrzach gmachu muzeum można dziś zobaczyć wiele eksponatów związanych z historią wodniaków i wiślanego handlu. Najważniejsze z nich to drewniana skrzynka cechowa szyprów toruńskich z XVIII wieku oraz obraz „Kazanie Chrystusa na łodzi”, którego tłem jest widok na toruński port w II połowie XVII stulecia.