Flisacki Szlak

Dawny most na Wiśle

Miejsce dawnej przeprawy przez Wisłę.

 

Taras widokowy przed Bramą Mostową stoi w miejscu, w którym przez prawie 400 lat znajdował się przyczółek drewnianego mostu przez Wisłę. Pierwszą stałą przeprawę mostową zbudowano tu w 1500 roku, realizując w ten sposób postanowienia przywileju wydanego Toruniowi przez króla Jana Olbrachta.
Najstarszy toruński most był pod wieloma względami wyjątkowy. 

Składał się z dwóch odcinków – pierwszy z nich, nazywany Niemieckim, prowadził od Bramy Mostowej do położonej pośrodku nurtu Wisły Kępy Bazarowej. Ta część przeprawy, zbudowana z użyciem drewnianych pali wbitych w dno rzeki, posiadała specjalne wieszary, dzięki którym pod mostem mogły przepływać nawet większe statki. Drugi odcinek, nazywany Polskim, prowadził od Kępy Bazarowej na kujawski brzeg w pobliżu dzisiejszego dworca kolejowego. 

Most miał olbrzymie znaczenie komunikacyjne – aż do XIX wieku był jedyną stałą przeprawą na Wiśle w północnej Polsce. W ciągu prawie czterech wieków funkcjonowania wielokrotnie ulegał zniszczeniu z powodu licznych powodzi, naporu kry i działań wojennych. Jego odbudowy zaprzestano dopiero w 1877 roku, gdy w pobliżu istniał już most kolejowy, otwarty zaledwie cztery lata wcześniej.

Fot. Marcin Karasiński
Fot. Marcin Karasiński

[leaflet-map zoom=16.5 lat=53.008204 lng=18.609114 height=300]
[leaflet-marker lat=53.008204 lng=18.609114]Dawny most na Wiśle[/leaflet-marker]