Flisacki Szlak

Katedra św. Janów – kaplica św. Barbary

 

 

 

Bogate wyposażenie kaplicy św. Barbary jest cenną pamiątką po korzystających z tego miejsca w przeszłości ludziach Wisły.

 

Pierwsza kaplica boczna sąsiadująca z północnym wejściem do katedry była użytkowana aż do początków XX wieku przez toruńskie cechy i bractwa, których członkami byli sternicy obsługujący wiślane statki i łodzie oraz właściciele tych jednostek – szyprowie. Przed ołtarzem św. Barbary gromadzili się też z pewnością zwykli flisacy, szukając tu wsparcia i opieki swojej świętej patronki.

Nic dziwnego, że wiele elementów wyposażenia kaplicy nawiązuje do trudów pracy wykonywanej podczas spławiania towarów Wisłą.

Fot. Marcin Karasiński
Fot. Marcin Karasiński
Fot. Marcin Karasiński

Można tu zobaczyć liczące ponad 200 lat malowidło z Chrystusem płynącym wraz z apostołami na pokładzie szkuty – łodzi używanej na Wiśle od średniowiecza aż do XIX wieku. Pamiątką po szyprach, sternikach i flisakach są również dwa obrazy św. Barbary umieszczone w barokowym ołtarzu – młodszy z nich, widoczny na co dzień, pełni funkcję zasuwy, za którą kryje się starsze przedstawienie świętej, pokryte sukienką wykonaną ze srebra. W przeszłości szyprowie i sternicy zawieszali na tym obrazie srebrne tabliczki wotywne, przechowywane obecnie w toruńskim Muzeum Diecezjalnym. Na antependium, czyli zasłonie podstawy ołtarza św. Barbary widnieje godło bractwa szyperskiego – czteroramienna kotwica, podobna do innej, wykorzystanej jako żyrandol oświetlający przestrzeń kaplicy. W tym miejscu przechowywane są również relikwie błogosławionego Jana z Łobdowa, franciszkańskiego zakonnika z XIII wieku, który uznawany jest za patrona wiślanych żeglarzy.