Flisacki Szlak
Katedra św. Janów – kaplica św. Barbary
Bogate wyposażenie kaplicy św. Barbary jest cenną pamiątką po korzystających z tego miejsca w przeszłości ludziach Wisły.
Pierwsza kaplica boczna sąsiadująca z północnym wejściem do katedry była użytkowana aż do początków XX wieku przez toruńskie cechy i bractwa, których członkami byli sternicy obsługujący wiślane statki i łodzie oraz właściciele tych jednostek – szyprowie. Przed ołtarzem św. Barbary gromadzili się też z pewnością zwykli flisacy, szukając tu wsparcia i opieki swojej świętej patronki.
Nic dziwnego, że wiele elementów wyposażenia kaplicy nawiązuje do trudów pracy wykonywanej podczas spławiania towarów Wisłą.


Można tu zobaczyć liczące ponad 200 lat malowidło z Chrystusem płynącym wraz z apostołami na pokładzie szkuty – łodzi używanej na Wiśle od średniowiecza aż do XIX wieku. Pamiątką po szyprach, sternikach i flisakach są również dwa obrazy św. Barbary umieszczone w barokowym ołtarzu – młodszy z nich, widoczny na co dzień, pełni funkcję zasuwy, za którą kryje się starsze przedstawienie świętej, pokryte sukienką wykonaną ze srebra. W przeszłości szyprowie i sternicy zawieszali na tym obrazie srebrne tabliczki wotywne, przechowywane obecnie w toruńskim Muzeum Diecezjalnym. Na antependium, czyli zasłonie podstawy ołtarza św. Barbary widnieje godło bractwa szyperskiego – czteroramienna kotwica, podobna do innej, wykorzystanej jako żyrandol oświetlający przestrzeń kaplicy. W tym miejscu przechowywane są również relikwie błogosławionego Jana z Łobdowa, franciszkańskiego zakonnika z XIII wieku, który uznawany jest za patrona wiślanych żeglarzy.
