Flisacki Szlak

Szwedzki Spichrz

Masywny, wysoki budynek był niegdyś największym toruńskim spichrzem służącym do magazynowania towarów przewożonych Wisłą przez flisaków.

 

Obszerny gmach liczy sobie już ponad 300 lat. 

Zbudował go w 1719 roku toruński kupiec Johann Nogge. 

Budynek od początku był największym magazynem zlokalizowanym na terenie Starego Miasta, a jego znaczenie podnosiła bardzo korzystna lokalizacja – bezpośrednio przy bramie prowadzącej do jedynego wówczas toruńskiego 

mostu na Wiśle. Nie wiadomo, dlaczego ten wielki magazyn nazwano „Szwedzkim Spichrzem”. Być może miało to związek z ukończeniem jego budowy podczas wojny ze Szwecją, pamiętanej jako Wielka Wojna Północna (1701-1721).

Szwedzki Spichrz

Spichrz został w czasach zaborów przejęty przez władze wojskowe, które w 1823 roku dokonały jego przebudowy.

Najprawdopodobniej właśnie wtedy połączono budynek z pobliską gotycką wieżą obronną. Umieszczono w niej żuraw służący do podnoszenia towarów wyładowywanych z barek, statków i łodzi na nadwiślańskim nabrzeżu i dostarczania ich na górne kondygnacje spichrza.

Obecnie budynek pełni funkcję hotelu z restauracją. Na jego fasadzie od strony ulicy Mostowej można zobaczyć wiele ciekawych szczegółów. Na kartuszu pomiędzy pierwszym i drugim piętrem zamieszczony jest kartusz z datą budowy i herbem Johanna Nogge przedstawiającym – nomen omen – ludzką nogę. Pod tarczą herbową widnieje przedstawienie ludzkiej czaszki ze skrzyżowanymi piszczelami. Okna ozdabiają ceramiczne figurki, wśród których można wypatrzeć myszy harcujące na worku ze zbożem i przyglądającego się im kota – z pewnością nie brakowało tych zwierząt w spichrzu w czasach jego świetności.